Tävling:

NOVEMBER OPEN 2012

Typ:

KL-TURNERING

Datum:

2012-11-24

Arrangör:

Ängelholms Kickboxningsklubb

Plats:

Ängelholm

 

 

 

Resultat:

 

-70KL

1:a Emma Ankargren, Landskrona Kickboxningsförening

2:a Malin Landström, Fighter Kickboxningsförening

3:a Malou Adolfsson, Furulunds kickboxningsklubb

4:a Madeleine Berggren, Fighter Kickboxningsförening

 

+70 KL

1:a Charlotte Berggren, Ängelholms Kickboxningsklubb

2:a Tatiana Larsson, Kalvhagens Box Center

3:a Kristin Wilhelmsson, Fighter Kickboxningsförening

 

-63 KL

1:a Marcus Forsberg, Ängelholms Kickboxningsklubb

2:a Rickard Fransson, Jönköpings kick & boxningsklubb

3:a Mortaza Hossein, IF Koreansk Kick Boxing Kungälv

4:a Carl Stern, Fighter Kickboxningsförening

5:a Nicolas Groglopo, Fit4Fight Gym Göteborg

 

-69 KL

1:a Sebastian Olsson, Ängelholms Kickboxningsklubb

2:a Leo Eshagi, Fit4Fight Gym Göteborg

3:a Gabriel Grandicki, Ängelholms Kickboxningsklubb

4:a Bengt Fredriksson, Furulunds kickboxningsklubb

 

-74 KL

1:a August Aszteley, Fighter Kickboxningsförening

2:a Andreas Bengtsson, Furulunds kickboxningsklubb

3:a Viktor Johansson, Fighter Kickboxningsförening

4:a Max Lundin, Eskilstuna Kickboxningsklubb

 

-79 KL

1:a Ulf Lindahl, Kalvhagens Box Center

2:a Leonardo Hiltunen Long, Eskilstuna Kickboxningsklubb

 

-84 KL

1:a Billel Farhat, Fit4Fight Gym Göteborg

2:a Kim Wolke, Furulunds kickboxningsklubb

 

+94 KL

1:a Jan-Olof Åhlander, Ängelholms Kickboxningsklubb

2:a Magnus Trommestad, Fighter Kickboxningsförening

3:a Robert Gustevsson, Kalvhagens Box Cente

 

  
      

 

 

Tävling:

OKTOBER OPEN 2012

Typ:

FC/LC-MATCHER

Datum:

2012-10-27

Arrangör:

ÄNGELHOLMS KICKBOXNINGSKLUBB

Plats:

ÄNGELHOLM

 

 

 

RESULTAT

 

01. -63 KL

HEMIN MOHAMMADI, ÄNGELHOLMS KICKBOXNINGSKLUBB

VS

RIKARD FRANSSON, JÖNKÖPINGS KICK&BOXNINGSKLUBB (3-0)

 

02. -63 KL

CARL STERN, FIGHTER KICKBOXNINGSFÖRENING (2-1)

VS

JOHANNES CLAESSON, KALVHAGENS BOX CENTER

 

03. -74 KL

ACHILLES KARANTONIOU, KALVHAGENS BOX CENTER

VS

ISAK LINDMARK, GÖTEBORGSKICKBOXNINGSKLUBB (3-0)

 

04. -60 LK

MALIN LANDSTRÖM, FIGHTER KICKBOXNINGSFÖRENING

VS

SAGA RICKMER, SÖDERMALMS SHAOLIN FÖRENING (3-0)

 

05. -69 LC

GABRIEL GRANDICKI, ÄNGELHOLMS KICKBOXNINGSKLUBB

VS

MAGNUS BLOMBERG, JÖNKÖPINGS KICK&BOXNINGSKLUBB (3-0)

 

06. -74 KL

AUGUST ASZTELY, FIGHTER KICKBOXNINGSFÖRENING (3-0)

VS

ANDREAS BENGTSSON, FURULUNDS KICKBOXNINGSKLUBB

 

07. -55 LC

JONNA SUNDLING, JÖNKÖPINGS KICK&BOXNINGSKLUBB (3-0)

VS

EMMA KÄLLMARK, FIGHTERS SOURCE CLUB

 

08. -60 FC

MINDE PASSBY, SÖDERMALMS SHAOLIN FÖRENING

VS

SANNA IDIN, JÖNKÖPINGS KICK&BOXNINGSKLUBB (3-0)

 

09. -74 KL

VIKTOR JOHANSSON, FIGHTER KICKBOXNINGSFÖRENING

VS

 ISAK LINDMARK, GÖTEBORGS KICKBOXNINGSKLUBB (3-0)

 

10. -69 LC

BENGT FREDRIKSSON, FURULUNDS KICKBOXNINGSKLUBB (3-0)

VS

HAMPUS LINDBLOM, RONIN DO GÖTEBORG IF

 

11. -63 JK

EMILIO BEUS, ÄNGELHOLMS KICKBOXNINGSKLUBB

VS

RIKARD FRANSSON, JÖNKÖPINGS KICK&BOXNINGSKLUBB (3-0)

 

12. -75 LK

MARTIN KOLL, FIGHTER KICKBOXNINGSFÖRENING (2-1)

VS

SEBASTIAN UNG, MUAY THAI CHAMPIONS FÖRENING

 

13. -70 KL

MADELEINE BERGGREN, FIGHTER KICKBOXNINGSFÖRENING (3-0)

VS

MALOU ADOLFSSON, FURULUNDS KICKBOXNINGSKLUBB

 

14. -94 LC

JOHAN WOLKE, FURULUNDS KICKBOXNINGSKLUBB

VS

PATRIK JOHANSSON, RONIN DO GÖTEBORG IF (2-1)

 

15. -81 LK

MARTIN JOHANSSON, FIGHTER KICKBOXNINGSFÖRENING (2-1)

VS

JENS KARLSSON, FIGHTERS SOURCE CLUB

 

16. -79 LC

SEBASTIAN ÅSBERG, RONIN DO GÖTEBORG IF (2-1)

VS

ALEXANDER WIDÉN, FIGHTERS SOURCE CLUB

 

17. -69 KL

ISAC BERGLIND, IF KOREANSK KICK BOXING KUNGÄLV

VS

GRIM RICKMER, SÖDERMALMS SHAOLIN FÖRENING (3-0)

 

18. -63,5 LK

ALEX BRING PALM, ÄNGELHOLMS KICKBOXNINGSKLUBB (RSC) (R2)

VS

FEVSI RENCBER, MUAY THAI CHAMPIONS FÖRENING

 

 

 

BÄSTA FIGHTER:

ISAK LINDMARK, GÖTEBORGSKICKBOXNINGSKLUBB

 

 

 

Tävling: Septembercupen 2012

 

 

 

Datum: 2012-09-29

 

Typ: KL-turnering + FC-matcher

 

Arrangör: Ängelholms Kickboxningsklubb

 

Plats: Ängelholm

 

 

 

 

 

 

 

LC

 

 

 

-60 KL

 

1:a Angelica Eshagi, West Coast Kickboxing Kampsportsförening

 

2:a Johanna Möllersten, Göteborgs Kickboxningsklubb

 

3:a Ida Sihvonen, Göteborgs Kickboxningsklubb

 

4:a Malin Landström, Fighter Kickboxnings Förening

 

 

 

+70 KL

 

1:a Charlotte Berggren, Ängelholms Kickboxningsklubb

 

2:a Malou Adolfsson, Furulunds kickboxningsklubb

 

 

 

-69 KL

 

1:a Marcus Forsberg, Ängelholms Kickboxningsklubb

 

2:a Sam Zolfaghari, West Coast Kickboxing Kampsportsförening

 

3:a Bengt Åke Fredriksson, Furulunds kickboxningsklubb

 

 

 

-74 KL

 

1:a Olof Hultfelt, Ironman Kickboxningsklubb Majorna

 

2:a August Asztely, Fighter Kickboxnings Förening

 

3:a Jesper Rosenberg, West Coast Kickboxing Kampsportsförening

 

4:a Viktor Johansson, Fighter Kickboxnings Förening

 

 

 

-79 KL

 

1:a Fredrik Holmgren, Ängelholms Kickboxningsklubb

 

2:a Martin Persson, Eskilstuna Kickboxningsklubb

 

3:a Vincent Collan, Ironman Kickboxningsklubb Majorna

 

4:a Jonaz Hogedal, West Coast Kickboxing Kampsportsförening

 

 

 

-84 KL

 

1:a Tommy Sand, Fighter Kickboxnings Förening

 

2:a Kim Wolke, Furulunds kickboxningsklubb

 

 

 

-89 KL

 

1:a Johan Wolke, Furulunds kickboxningsklubb

 

2:a Sebastian Hallin-svensson, Föreningen Ironman club Kärra 

 

3:a Shenyar Karim, West Coast Kickboxing Kampsportsförening

 

 

 

 

 

FC

 

 

 

-63,5 FC

 

1:a Alex Bring Palm, Ängelholms Kickboxningsklubb (3-0)

 

2:a Karen Khachatyryan, Södra Ryds Fight Center IF

 

 

 

-71 LK

 

1:a Joakim Wåhlstrand, Göteborgs Kickboxningsklubb (3-0)

 

2:a Johan Velin, Helsingborg Muay Thai

 

 

 

 

 

-63 JK (Uppvisningsmatch)

 

Oscar Quesada, Föreningen Ironman club Kärra

 

vs

 

Lucas Djurovic, Föreningen Ironman club Kärra

 

 

 

 

 

 

 

Bästa klubb (LC/KL)

 

1:a Ängelholms Kickboxningsklubb 9 p

 

2:a West Coast Kickboxing Kampsportsförening 6 p

 

3:a Fighter Kickboxnings Förening 5 p

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Resultat – Big Bang 2011

 

Datum: 2011-01-29

Tävling: FC/LC-matcher

Arrangör: Ängelholms Kickboxningsklubb

Plats: Ängelholm 

 

 

Överst = Röd

Underst = Blå

 

 

01.  -57LC 

Ahmed Al Kaisee, Göteborgs Kickboxningsklubb 

vs 

Osama Awud, Bispebjerg Kickboxning

Vinnare Blå (1-2)

 

02.  +70LC 

Maj Agger Poulsen, Jyllinge Kickboxing 

vs 

Sandra Vargbom, Södra Ryd Fight Center IF

Vinnare Blå (0-3)

 

03.  -79LC 

John Henrik Albrechtsson, Göteborgs Kickboxningsklubb 

vs 

Michael Madsen, Jyllinge Kickboxing  = Vinnare Röd  (2-1)

 

04.  -69LC 

Arian Kerolli, If Ironman Club 424 

vs 

Marcus Olsson, Landskrona Kickboxningsförening Disc Blå

Vinnare Röd (DQ) (R3)

 

05.  -65LC 

Cecilia Albrektsson, Ängelholms Kickboxningsklubb 

vs

Sidsel Winther, Jyllinge Kickboxing

Vinnare Röd (3-0)

 

06.  -67FC

Andreas Dedes, If Ironman Club 424 

vs 

Lasse Brock, Zen-To 

Vinnare Blå (1-2)

 

07.  -69LC 

Ramtin Debirian, Kalvhagens Box Center 

vs 

Alexander Hallgren, Jönköpings Kick & Boxningsklubb 

Vinnare Blå  (AB R3)

 

08.  -63LC 

Didirik FröBerg, Kalvhagens Box Center 

vs 

Stefan Møller, Kickboxing Academy 

Vinnare Blå (1-2)

 

09.  -70LC 

Marie-Louise Jacobsson, Ängelholms Kickboxningsklubb 

vs 

Mille Albrektsen, Bispebjerg Kickboxning 

Vinnare Röd (3-0)

 

10.  -57LC 

Kris Møller, Kickboxing Academy 

vs 

Ahmed Al Kaisee, Göteborgs Kickboxningsklubb 

Vinnare Blå (0-3)

 

11.  +91FC  Ferid Zukic, Malmö Muay Thai If 

vs 

Steffen Stokholm, Zen-To 

Vinnare Blå (0-3)

 

12.  +70LC 

Sandra Vargbom, Södra Ryd Fight Center If  

vs 

Tatiana Larsson, Kalvhagens Box Center 

Vinnare Röd  (RSC-H) (R3)

 

13.  -63LC 

Jesper Poulsen, Bispebjerg Kickboxning  

vs 

Karen Khachatryan, Södra Ryd Fight Center IF 

Vinnare Blå (0-3)

 

14.  -69LC 

Andreas Samuelsson, Ängelholms Kickboxningsklubb 

vs 

Martin Guldager, Kickboxing Academy 

Vinnare Röd (3-0)

 

15.  -74LC 

Robert Karlsson, Eskilstuna Kickboxnings Klubb 

vs 

Andreas Bengtsson, Furulunds Kickboxnings Klubb 

Vinnare Blå (0-3)

 

16.  -79LC 

Kenneth Christensen, Bispebjerg Kickboxning 

vs 

John Henrik Albrechtsson, Göteborgs Kickboxningsklubb 

Vinnare Röd (3-0)

 

17.  -79LC 

Lars Viuff, Kickboxing Academy 

vs 

Daniel Karvonen, Eskilstuna Kickboxnings Klubb

Vinnare Röd (3-0)

 

18.  -65LC 

Cecilia Albrektsson, Ängelholms Kickboxningsklubb 

vs 

Pernille Darville, Jyllinge Kickboxing

Vinnare Röd (3-0)

 

19.  -60FC

Rafat Almaliki, Malmö Muay Thai If 

vs 

Thomas Heiderup, Kalvhagens Box Center 

Vinnare Blå (0-3)

 

20.  -60LC 

Teresa Heimann Olsen, Jyllinge Kickboxing 

vs  

Lotte Langhoff, Zen-To 

Vinnare Blå (0-3)

 

21. -79LC 

Gustav Tollerud, Kalvhagens Box Center 

vs 

Martin Persson, Eskilstuna Kickboxnings Klubb 

Vinnare Röd (2-1)

 

22.  +94LC

John Narvefors, Kalvhagens Box Center 

vs 

Mikael Bäckström, Södra Ryd Fight Center IF   

Vinnare Blå (AB) (R2)

 

23.  -75FCLK 

Fredrik Holmgren, Ängelholms Kickboxningsklubb 

vs 

Jim Andersson, Kalvhagens Box Center 

Vinnare Röd  (RSC) (R1)

 

 

Best Fighter: Steffen Stokholm, Zen-To (Danmark)

 

 

 

 

 

 

 

Här kommer resultatet från December Open 2010.

 

 

-52 JK

1:a John Wiseby, Föreningen Västerås Kampsportcenter

2:a Jiar Ali, Bispebjerg Kickboxing (DEN)

 

-60 JK

1:a Sophie Bratt, Föreningen Ironman club Kärra

2:a Femke Podedkowska, Kalvhagens Box Center

 

-60 LC

1:a Cecilia Albrektsson, Ängelholms Kickboxningsklubb

2:a Sanna Idin, Jönköpings Kick & Boxningsklubb

3:a Janina Danes, Stockholms Kickboxningsklubb

 

-70 LC

1:a Sara Wahlberg, Stockholms Kickboxningsklubb

2:a Sanne Bromén, Ängelholms Kickboxningsklubb

3:a Marie-Louise Jacobsson, Ängelholms Kickboxningsklubb

 

-57 LC

1:a Osama Awad, Bispebjerg Kickboxing (DEN)

2.a Ahmed Al Kaisee, Göteborgs Kickboxningsklubb

 

-63 LC

1:a Anders Joahnson, Jönköpings Kick & Boxningsklubb

2: Faisal Arzoo, Kickboxing Academy (DEN)

3:a Karen Khachatryan, Södra Ryd Fight Center IF

 

-74 LC

1:a Mathias Jensen, Lyngby Kickboxing (DEN)

2:a Joakim Wåhlstrand, Göteborgs Kickboxningsklubb

3:a Johan Abrahamsson, Göteborgs Kickboxningsklubb

 

-79 LC

1:a Fredrik Holmgren, Ängelholms Kickboxningsklubb

2:a David Caleta, Föreningen Ironman club Kärra

3:a Victor Johansson, Fighter Kickboxningsförening

 

-94 LC

1:a Nicklas Colding, Kickboxing Academy (DEN)

2:a Johan Wolke, Furulunds Kickboxnings Klubb

 

+94 LC

1:a M.Bäckström, Södra Ryd Fight Center IF

2:a Anders Svegaard, Lyngby Kickboxing (DEN)

3:a Magnus Larsson, Göteborgs Kickboxningsklubb

4:a Alexander Friberg, Stockholms Kickboxningsklubb

 

-67 FC

1:a Mattias Ankarberg, Jönköpings Kick & Boxningsklubb

2:a David Enroth, Fighter Kickboxningsförening

3:a Richard Marquez, Lyngby Kickboxing (DEN)

 

-67 FCLK

1:a Billal El-Sheikh, Bispebjerg Kickboxing (DEN)

2:a Afsal Karambada, Kalvhagens Box Center

3:a Hassan Mamoud, GAK Enighet

 

-75 FCLK

1:a Malik Sellam, Malmö Boxing Academy

2:a Sebastian Grahn, Jönköpings Kick & Boxningsklubb

 

-81 FCLK

1:a Robert de Zwart, Göteborgs Kickboxningsklubb

2:a Daniel Constantin, Stockholms Kickboxningsklubb

 

 

Skada:

Ni som undrar hur det gick för killen i -67 FC som råkade ut för en skada:  

Han fick smällen ganska mycket uppe på huvudet och eftersom han låg i underrullning så träffade det så at nacken trycktes neråt och till sidan. De mjuka delarna blev ihop tryckta mellan nackvirvlarna och fragmenter av ben sågs på röntgen. Han ska ha nackkrage i 6 veckor och så skulle han vara klar igen. De räknar med att benfragmenterna läker ihop själv utan operation.

 

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

Nästa tävling: BIG BANG 2011
Typ: FC/LC-matcher (Förbestämda)
Datum: 2011-01-29
Arrangör: Ängelholms Kickboxningsklubb
Plats: Ängelholm
(Inbjudan till denna tävling kommer snart mailas ut till alla klubbar och den kommer kunna laddas ner från www.kickboxning.info) 

 

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

  

Med vänlig hälsning

Martin Eisengarten

070-7409665

Ängelholms Kickboxningsklubb

info@kickboxning.info

www.kickboxning.info

 

 

 

 

 

 

 

Resultat – November Open 2010

Typ: LCLK-turnering + FC-matcher

Datum: 2010-11-13

Arrangör: Ängelholms Kickboxningsklubb

Plats: Ängelholm

 

 

-55 LCLK

1:a Kristin Skante, Fighter Kickboxnings förening

2:a Mathilde Schou, Kickboxing Academy (DEN)

3:a Claudia Höglund, Ronin Do IF

 

+70 LCLK

1:a Kristin Wilhelmsson, Fighter Kickboxnings förening

2:a Catharian Arvidsson, Jönköpings Kick & Boxningsklubb

 

-69 LCLK

1:a Adam Zabrinski, Aalborg Kickboxing klub (DEN)

2:a Alexander Hallgren, Jönköpings Kick & Boxningsklubb

3:a Siamak Emami, Ängelholms Kickboxningsklubb

 

-74 LCLK

1:a Alexander Hansson, Kalmar Fightzone

2:a Andreas Bengtsson, Furulunds Asiatiska Förening

3:a Linus Petersson, Kalmar Fightzone

 

-79 LCLK

1:a Fredrik Holmgren, Ängelholms Kickboxningsklubb

2:a Rudi Jensen, Aalborg Kickboxing klub (DEN)

3:a Anders Carlsson, Kalmar Fightzone

 

+94 LCLK

1:a Johan Wolke, Furulunds Asiatiska Förening

2:a Mikael Khemiri, Ängelholms Kickboxningsklubb

3:a Kristoffer Nilsson, Furulunds Asiatiska Förening

 

 

FC-matcher

 

-52 FC

Helene Hjort, Aalborg Kickboxing klub (DEN)  (3-0)

vs

Kattarina Pettersson, Jönköpings Kick & Boxningsklubb

 

 

-56 FC

Malene Feldt, Zen-To (DEN)

Vs

Therese Johansson, Fighter Kickboxnings förening  (3-0)

 

 

 

 

-71 FC

Ibrahim Khan, Fighter Kickboxnings förening 

Vs

Ardeshir Ebrahimi, Aalborg Kickboxing klub (DEN)  (3-0)

 

 

+91 FC

Patrik Pettersson, Ronin Do IF

Vs

Steffen Stokholm, Zen-To (DEN)  (RSC-H)

 

 

 

Best Fighters:

LC: Mathilde Schou, Kickboxing Academy (DEN)

FC: Helene Hjort, Aalborg Kickboxing klub (DEN)

 

 

Bästa klubb (LC)

1:a Fighter Kickboxnings förening (10p)

2:a Aalborg Kickboxing klub (DEN) (8p)

2:a Furulunds Asiatiska Förening (8p)

2:a Ängelholms Kickboxningsklubb (8p)

 

 

 

 

Resultat – Septembercupen 2010

 

Datum: 2010-09-18

Arrangör: Ängelholms Kickboxningsklubb

Plats: Ängelholm

 

 

 

-50 LC

1:a Ida Sihvonen, Göteborgs Kickboxningsklubb

2:a Camilla Jörneheim, Ängelholms Kickboxningsklubb

3:a Kattarina Pettersson, Jönköpings Kick & Boxningsklubb

 

-70 LC

1:a Ida Svedlund, Föreningen Västerås Kampsportcenter

2:a Jennie Knutsson, Fighter Kickboxnings Förening

 

+70 LC

1:a Kristin Wilhelmsson, Fighter Kickboxnings Förening

2:a Catharina Arvidsson, Jönköpings Kick & Boxningsklubb

3:a Josefina Karlsson, Ängelholms Kickboxningsklubb

 

-57 LC

1:a Abo Semaoi, Fighting Spirit Kickboxningsklubb

2:a Fredrik Zetterberg, Föreningen Västerås Kampsportcenter

 

-69 LC

1:a Marcus Olsson, Landskrona Kickboxningsförening

2:a Siamak Emami, Ängelholms Kickboxningsklubb

 

-74 LC

1:a Johan Abrahamsson, Göteborgs Kickboxningsklubb

2:a Tom Lindberg, Fighting Spirit Kickboxningsklubb

3:a Andreas Bengtsson, Furulunds kickboxningsklubb

 

-84 LC

1:a Adnan Mujkanovic, Göteborgs Kickboxningsklubb

2:a Fredrik Holmgren, Ängelholms Kickboxningsklubb

3:a Viktor Norberg, Jönköpings Kick & Boxningsklubb

 

+94 LC

1:a Olof Petersson, Fighter Kickboxnings Förening

2:a Mikael Khemiri, Ängelholms Kickboxningsklubb

3:a Alexander Medin, Föreningen Västerås Kampsportcenter

 

 

Bästa klubb (LC)

 

1:a Göteborgs Kickboxningsklubb 15 poäng

2:a Ängelholms Kickboxningsklubb 13 poäng

3:a Fighter Kickboxnings Förening 10 poäng

 

 

 

 

 

FC-matcher

 

-60 FC    

Veronica Persson, Ängelholms Kickboxningsklubb

Therese Johansson, Fighter Kickboxnings Förening (3-0)

 

-63,5 FC  

David Enroth, Fighter Kickboxnings Förening

Abo Semaoi, Fighting Spirit Kickboxningsklubb (3-0)

 

-71 FC    

Mattias Ankarberg, Jönköpings Kick & Boxningsklubb (3-0)

Chadi Hallani, Fighter Kickboxnings Förening

 

-81 K1    

Rasmus Johansen, Ultimate Kickboxning Klubb (3-0)

David Bergsten, Föreningen Coloseum Fightcenter

 

 

Best Fighters:

 

LC: Johan Abrahamsson (Göteborgs Kickboxningsklubb)

FC: Mattias Ankarberg (Jönköpings Kick & Boxningsklubb)

 

 

 

 

Med vänlig hälsning
Martin Eisengarten

Ängelholms Kickboxningsklubb

www.kickboxningsklubb

 

 

 

 

Resultat – Sommarslaget 2010

Datum: 2010-07-10

Arrangör: Ängelholms Kickboxningkslubb

Plats: Ängelholm

 

 

1. -60JK (2x2min)
Femke Podsedkowska, Kalvhagens Box Center
vs
Annie heiderup, Kalvhagens Box Center
Segrare: Femke Podsedkowska, Kalvhagens Box Center (3-0)

                 
2. -74LCLK      
Siamak Emami, Ängelholms Kickboxningsklubb      
vs
Andreas Bengtsson, Furulunds Asiatiska Förening            
Segrare: Siamak Emami, Ängelholms Kickboxningsklubb (3-0)

     
3. -60LC
Julia Lagerström, M.A Kickboxningsförening      
vs
Ida Sihvonen, Göteborgs Kickboxningsklubb                  

Segrare: Ida Sihvonen, Göteborgs Kickboxningsklubb (3-0)

 

4. -94LC
Håkan Karlsson, Ironman Kickboxningsklubb Majorna
vs
Johan Wolke, Furulunds Asiatiska Förening      

Segrare: Håkan Karlsson, Ironman Kickboxningsklubb Majorna (3-0)

 

5. -60LC      
Ida Casparsson, Ängelholms Kickboxningsklubb
vs            
Pia Larsson, Göteborgs Kickboxningsklubb      

Segrare: Pia Larsson, Göteborgs Kickboxningsklubb (3-0)

 

6. -65LC
Annet Hall, Ängelholms Kickboxningsklubb      
vs            
Camilla Feldt, Zen-To (DEN)      

Segrare: Camilla Feldt, Zen-To (DEN) (3-0)

 

7. +94LC
Mikael Khemiri, Ängelholms Kickboxningsklubb
vs            
Magnus Larsson, Göteborgs Kickboxningsklubb      

Segrare: Mikael Khemiri, Ängelholms Kickboxningsklubb (2-1)

 

8. -70LC
Marie-Louise Jacobsson, Ängelholms Kickboxningsklubb
vs            
Sandra Carlsson, Kalvhagens Box Center      

Segrare: Sandra Carlsson, Kalvhagens Box Center (3-0)

 

9. -75FCLK
Christian Hellberg, Stockholms Kickboxningsklubb
vs
Henrik Rosengren, Ultimate Kickboxning Klubb      

Segrare: Henrik Rosengren, Ultimate Kickboxning Klubb (2-1)

 

10. -79LC
Fredrik Holmgren, Ängelholms Kickboxningsklubb      
vs            
Joakim Wåhlstrand, Göteborgs Kickboxningsklubb
Segrare: Fredrik Holmgren, Ängelholms Kickboxningsklubb (3-0)

     
11. -67FCLK
Hassan Mourad, GAK Enighet      
vs            
Afsal Karambada, Kalvhagens Box Center      

Segrare: Afsal Karambada, Kalvhagens Box Center (2-1)

 

12. -81FCLK
Mahmoud Elgorenje, Malmö Muay Thai IF      
vs            
Rasmus Johansen, Ultimate Kickboxning Klubb      

Segrare: Mahmoud Elgorenje, Malmö Muay Thai IF (3-0)

 

 

Bästa fighters:

Ida Sihvonen, Göteborgs Kickboxningsklubb

Mahmoud Elgorenje, Malmö Muay Thai IF

 

 

 

BIG BANG 2010

Typ: FC/LC-matcher

Datum: Lördagen den 30/1

Arrangör: Ängelholms Kickboxningsklubb

Plats: Ängelholm

 

 

Resultat:

 

Match 01.  -65LC 

Nanna Egerrup, Zen-To (DK)    vs    Veronica Ekström, Jönköpings Kick & Boxningsklubb  (3-0)

 

Match 02.  -69LC 

Ricki Bergkvist, Ängelholms Kickboxningsklubb    vs    Fredrik Ekström, Eskilstuna Kickboxningsklubb  (3-0)

 

Match 03.  -75K1 

Oliver Hermansson, Combat Academy IF Täby    vs    Kristian Ageton, Föreningen Coloseum Fightcenter  (3-0)

 

Match 04.  -84LC 

Stefan Ahenkorah, Kickboxing Academy (DK)    vs    Anton Carlsson, Kalvhagens Box Center  (3-0)

 

Match 05.  -74LC 

Johan Abrahamsson, Göteborgs Kickboxningsklubb    vs    Mats Pettersson, Jönköpings Kick & Boxningsklubb  (0-3)

 

Match 06.  -48FC 

Lene Rasmussen, Zen-To (DK)    vs    Lisbeth Hansen, Lyngby Kickboxing (DK)  (3-0)

 

Match 07.  -50LC 

Camilla Jörneheim, Ängelholms Kickboxningsklubb    vs    Camilla Ekholm, Eskilstuna Kickboxningsklubb  (1-2)

 

Match 08.  -79LCLK 

Michael Madsen, Jyllinge Kickboxing (DK)    vs    Gustav Tollerud, Kalvhagens Box Center  (0-3)

 

Match 09.  -69LCLK 

Marcus Olsson, Landskrona Kickboxningsförening    vs    Manu Upadhyaya, Furulunds Asiatiska Förening  (1-2)

 

Match 10.  -74LC 

Ole Kjær, Lyngby Kickboxing (DK)    vs    Kristoffer Uutinen, Landskrona Kickboxningsförening  (1-2)

 

Match 11.  -65FC 

Veronica Persson, Ängelholms Kickboxningsklubb    vs    Ann Gillberg, Zen-To (DK)  (1-2)

 

Match 12.  -74LC 

Jonas Nyholm, Kickboxing Academy (DK)    vs    Christian Roed, Lyngby Kickboxing (DK)  (0-3)

 

Match 13.  -84LC 

John Skov, Zen-To (DK)    vs    Mattias Johansson, Combat Academy IF Täby  (3-0)

 

Match 14.  -70LC 

Josefina Karlsson, Ängelholms Kickboxningsklubb    vs    Kimmi Sand, Bispebjerg Kickboxing DK  (3-0)

 

Match 15.  +94LCLK 

Michael Pettersson, Furulunds Asiatiska Förening    vs    Andreas Lilja, Kalvhagens Box Center  (AB röd)

 

Match 16.  -81FC 

Vanja Mijic, Föreningen Coloseum Fightcenter    vs    Adnan Mujkanovic, Göteborgs Kickboxningsklubb  (2-1)

Match 17. 

-74LC  Christoffer Vestergaard, Jyllinge Kickboxing (DK)    vs    John-Henrik Albrectsson, Göteborgs Kickboxningsklubb  (AB röd)

 

Match 18.  -69LC 

Mattas Ankarberg, Jönköpings Kick & Boxningsklubb    vs    Afsal Muhammad, Kalvhagens Box Center  (DQ båda)

 

 

Match 19.  -74LC 

Rune Møllegaard, Zen-To (DK)    vs    Kristian Krabbe, Jyllinge Kickboxing (DK)  (0-3)

 

Match 20.  -79LC 

Emil Larsson, Eskilstuna Kickboxningsklubb    vs    Johan Engel, Göteborgs Kickboxningsklubb  (3-0)

 

Match 21.  -65LC 

Cecilia Albrektsson, Ängelholms Kickboxningsklubb    vs    Simone Støvring, Jyllinge Kickboxing (DK)  (3-0)

 

Match 22.  -75FC 

Sebastian Grahn, Jönköpings Kick & Boxningsklubb    vs    Oliver Hermansson, Combat Academy IF Täby  (3-0)

 

Match 23.  -63,5FC 

Richart Marquez, Lyngby Kickboxing (DK)    vs    Mahmoud Hosseini, Kickboxing Academy (DK)  (3-0)

 

Match 24.  -67K1 

Rasmus Sundberg, Kalvhagens Box Center    vs    Billal El-Sheikh, Bispebjerg Kickboxing (DK)  (0-3)

 

 

 

Preliminär matchlista - BIG BANG 2010   

                                                                                                                   Namn 1 = RÖD  /  Namn 2 = BLÅ 

1

-65LC

Nanna Egerrup

Zen-To (DK)

VS

Veronica Ekström

Jönköpings Kick & Boxningsklubb

2

-69LC

Ricki Bergkvist

Ängelholms Kickboxningsklubb

VS

Fredrik Ekström

Eskilstuna Kickboxningsklubb

3

-79LC

Stefan Ahenkorah

Kickboxing Academy (DK)

VS

Anton Carlsson

Kalvhagens Box Center

4

-74LC

Johan Abrahamsson

Göteborgs Kickboxningsklubb

VS

Mats Pettersson

Jönköpings Kick & Boxningsklubb

5

-48FC

Lene Rasmussen

Zen-To (DK)

VS

Lisbeth Hansen

Lyngby Kickboxing (DK)

6

-50LC

Camilla Jörneheim

Ängelholms Kickboxningsklubb

VS

Camilla Ekholm

Eskilstuna Kickboxningsklubb

7

-79LCLK

Michael Madsen

Jyllinge Kickboxing (DK)

VS

Gustav Tollerud

Kalvhagens Box Center

8

-69LCLK

Marcus Olsson

Landskrona Kickboxningsförening

VS

Manu Upadhyaya

Furulunds Asiatiska Förening

9

-74LC

Ole Kjær

Lyngby Kickboxing (DK)

VS

Kristoffer Uutinen

Landskrona Kickboxningsförening

10

-65FC

Veronica Persson

Ängelholms Kickboxningsklubb

VS

Ann Gillberg

Zen-To (DK)

11

-74LC

Jonas Nyholm

Kickboxing Academy (DK)

VS

Christian Roed

Lyngby Kickboxing (DK)

12

-84LC

John Skov

Zen-To (DK)

VS

Mattias Johansson

Combat Academy IF Täby

13

-70LC

Josefina Karlsson

Ängelholms Kickboxningsklubb

VS

Kimmi Sand

Bispebjerg Kickboxing DK

14

+94LCLK

Michael Pettersson

Furulunds Asiatiska Förening

VS

Andreas Lilja

Kalvhagens Box Center

15

-81FC

Vanja Mijic

Föreningen Coloseum Fightcenter

VS

Adnan Mujkanovic

Göteborgs Kickboxningsklubb

16

-74LC

David Rönn

Ängelholms Kickboxningsklubb

VS

John-Henrik Albrectsson

Göteborgs Kickboxningsklubb

17

-69LC

Mattas Ankarberg

Jönköpings Kick & Boxningsklubb

VS

Afsal Muhammad

Kalvhagens Box Center

18

-74LC

Rune Møllegaard

Zen-To (DK)

VS

Kristian Krabbe

Jyllinge Kickboxing (DK)

19

-79LC

Emil Larsson

Eskilstuna Kickboxningsklubb

VS

Johan Engel

Göteborgs Kickboxningsklubb

20

-65LC

Cecilia Albrektsson

Ängelholms Kickboxningsklubb

VS

Simone Støvring

Jyllinge Kickboxing (DK)

21

-75FC

Sebastian Grahn

Jönköpings Kick & Boxningsklubb

VS

Michael Krøll

Zen-To (DK)

22

-75K1

Oliver Hermansson

Combat Academy IF Täby

VS

Kristian Ageton

Föreningen Coloseum Fightcenter

23

-63,5FC

Richart Marquez

Lyngby Kickboxing (DK)

VS

Mahmoud Hosseini

Kickboxing Academy (DK)

24

-67K1

Rasmus Sundberg

Kalvhagens Box Center

VS

Billal El-Sheikh

Bispebjerg Kickboxing (DK)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Resultat – December Open 2009

Datum: Lördagen den 12 december

Arrangör: Ängekholms Kickboxningsklubb

Plats: Ängelhol

 

 

-50 LC

1:a Camilla Jörneheim, Ängelholms Kickboxningsklubb

2:a Janna Lofvars, TDK föreningen Jeong Shim Kwan

3:a Camilla Ekholm, Eskilstuna Kickboxningsklubb

 

-60 LC

1:a Cecilia Albrektsson, Ängelholms Kickboxningsklubb

2:a Veronica Persson, Ängelholms Kickboxningsklubb

3:a Sanna Idin, Jönköpings Kick & Boxningsklubb

 

-65 LC

1:a Veronica Persson, Ängelholms Kickboxningsklubb

2:a Jeanne Eriksen, Bispebjerg Kickboxing (Danmark)

 

-57 LC

1:a Abo Semaoi, Fighting Spirit Kickboxningsklubb

2:a Christoffer Vergut, Landskrona Kickboxningsförening

3:a Zeinolabedin Mersofedilin, Kalvhagens Box Center

 

-69 LC

1:a Martin Eisengarten, Ängelholms Kickboxningsklubb

2:a Mattias Ankarberg, Jönköpings Kick & Boxningsklubb

3:a Ricki Bergkvist, Ängelholms Kickboxningsklubb

 

-74 LC

1:a Sebastian Grahn, Jönköpings Kick & Boxningsklubb

2:a Tom Lindberg, Fighting Spirit Kickboxningsklubb

3:a Kristian Krabbe, Jyllinge Kickboxing (Danmark)

 

-79 LC

1:a Adnan Mujkanovic, Göteborgs Kickboxningsklubb

2:a Michael Madsen, Jyllinge Kickboxing (Danmark)

3:a Diskad

 

-84 LC

1:a Linus Karlsson, Göteborgs Kickboxningsklubb

2:a Rasmus Brok, Jyllinge Kickboxing (Danmark)

3:a Ernad Sofflie, Kalvhagens Box Center

 

+94 LC

1:a Stefan Kzac, Kalvhagens Box Center

2:a Marcus Johansson, Landskrona Kickboxningsförening

3:a Johan Wolke, Furulunds Asiatiska Förening

 

-52 FCLK

1:a Therese Gunnarsson, Ängelholms Kickboxningsklubb

2:a Louise Issal, Malmö Boxing Academy BK

 

-63,5 FC

1:a Mahmoud Hosseini, Kickboxing Academy (Danmark)

2:a Yassin Abbasi, Bispebjerg Kickboxing (Danmark)

 

-67 FCLK

1:a Billal El-Sheikh, Bispebjerg Kickboxing (Danmark)

2:a Anders Thage, Jyllinge Kickboxing (Danmark)

 

-75 FCLK

1:a Malik Sellam, Malmö Boxing Academy BK

2:a Peter Hallengren, Ängelholms Kickboxningsklubb

 

-81 FCLK

1:a Kim Nielsen, Kickboxing Academy (Danmark)

2:a Emil Hossen, Ängelholms Kickboxningsklubb

3:a Yassin Yildirim, Bispebjerg Kickboxing (Danmark)

 

 

 

Bästa fighters:

LC: Martin Eisengarten, Ängelholms Kickboxningsklubb

FC: Billal El-Sheikh, Bispebjerg Kickboxing (Danmark)

 

 

Bästa klubbar:

 

LC

1:a Ängelholms Kickboxningsklubb – 23p

2:a Göteborgs Kickboxningsklubb – 10p

3:a Jönköpings Kick & Boxningsklubb

 

 

FC
1:a Kickboxing Academy (Danmark) – 10p

2:a Ängelholms Kickboxningsklubb – 8p

3:a Bispebjerg Kickboxing (Danmark) – 5p

3:a Malmö Boxing Academy BK – 5p

 

 

Resultat – November Open 2009

2009-11-21 (Ängelholm)

 

 

-55 LCLK

1:a Caroline Gjedved, Landskrona kickboxningsförening

2:a Janna Lofvars, TDK föreningen Jeong Shim Kwan

 

-57 LCLK

1: Zeinolabedin Mersofedelin, Kalvhagens Box Center

2:a Andreas Grandicki, Ängelholms Kickboxningsklubb

3:a Christoffer Vergut, Landskrona kickboxningsförening

 

-63 LCLK

1:a Christoffer Johansson, Ljungby Kickboxningsklubb

2:a Ricki Bergkvist, Ängelholms Kickboxningsklubb

 

-69 LCLK

1:a Martin Eisengarten, Ängelholms Kickboxningsklubb

2:a Mattias Ankaeberg, Jönköpings Kick & Boxningsklubb

3:a Anders Thage, Jyllinge Kickboxing (Danmark)

 

-74 LCLK

1:a Sebastian Grahn, Jönköpings Kick & Boxningsklubb

2:a Kristoffer Uutinen, Landskrona kickboxningsförening

3:a Gustav Tollerud, Kalvhagens Box Center

 

-79 LCLK

1:a Emil Hossen, Ängelholms Kickboxningsklubb

2:a Magnus Sjögren, Föreningen Ironman club Kärra

3:a Kjell Arne Aksnes, Ängelholms Kickboxningsklubb

 

-84 LCLK

1:a Tor-Björn Nilsson, Wollsjö Kickboxing Club

2:a Wollsjö Kickboxing Club, Kalvhagens Box Center

 

-89 LCLK

1:a Rasmus Hansen, Jyllinge Kickboxing (Danmark)

2:a Utgick (Disq)

 

-94 LCLK

1:a Johan Wolke, Furulunds Asiatiska Förening

2:a Petter Narvefors, Kalvhagens Box Center

 

+94 LCLK

1:a Marcus Johansson, Landskrona kickboxningsförening

2:a Andreas Lilja, Kalvhagens Box Center

3:a Magnus Larsson, Göteborgs Kickboxningsklubb

 

-60 FCLK

1:a Rafat Almaliki, Muay Thai Compagniet IF (3-0)

2:a Jacob Schjødt, Kickboxing Academy (Danmark)

 

-81 FCLK

1:a Kim Nielsen, C (RSC)

2:a Tom Karlsson, Helsingborg Muay Thai

 

+91 FCLK

1:a Vedran Andrijevic, Helsingborg Muay Thai (AB)

2:a Ferid Zukic, Muay Thai Compagniet IF

 

 

Ett stort tack alla som deltog och framför allt ett stort tacka samtliga poängdomare som ställde upp direkt och fyllde stolarna så vi avverkade 32 matcher på 5,5 timmar.

Nästa tävling har redan om 3 veckor (December Open 2009) som är en FC-turnering och LC-turnering.
Sista anmälningsdag är den 4 december. Mer information om detta finns på www.kickboxning.info

 

 

Med vänlig hälsning
Martin Eisengarten

Ängelholms Kickboxningsklubb

www.kickboxning.info